Rådgivende Ingeniører
Søg Luk søgning
Kontakt os
Hampus Berndtson

Skabelsen af det nye liv fra et ingeniørperspektiv

I ABC har vi lavet flere end 10.000 renoveringssager. I oplægget samler vi op på de erfaringer og cases, vi har indsamlet, men vi berører også den teknologiske udvikling, som nu for alvor spiller sig på banen i forhold til renovering og transformation.

Der er stor tilfredsstillelse i at bringe nyt liv i bygninger, som er udtjente eller utidssvarende, så de igen generer glæde og afkast. Bygningers naturlige forskellighed fordrer alternative og kreative byggemetoder, hvorfor renovering kan være kompliceret – men også sjovt og spændende at arbejde med. Nærværende indlæg handler om indsigt og metoder til identificering af potentialer og faldgruber i renoverings-/ transformationsprojekter. 

Samtidig vil ABC gerne være med til at gå forrest på den bæredygtige dagsorden og her spiller renovering og transformation en enorm vigtig rolle. Med udgangspunkt i mere end 10 års erfaring med renovering og transformation tilbyder vi jer et fagligt indlæg, hvor vi formidler relevant, værdifuld viden, der kan hjælpe jer med at blive dygtigere til, i de tidlige faser, at identificere muligheder og begrænsninger ved renoverings-/transformationsbyggeri.

Læringsmål 

At bidrage til bedre renoveringsprojekter ved indsigt og metoder til identificering af potentialer og faldgruber i renoverings-/ transformationsprojekter. 

Hvilken værdi får I ud af indlægget? 

Erfaringsbaserede inputs til at identificere potentialer: 

  • Optimering af konceptuelt design, eksempelvis med henblik på:
    • Maksimal udnyttelse af eksisterende etagehøjder
    • Inddragelse af tagareal til terrasse
    • Mulighed for indgreb i eksisterende facader
    • Optimering af energiforbrug, drift og vedligeholdelse 
       
  • Erfaringsbaserede inputs til at identificere mulige faldgruber, eksempelvis:
    • Byggetekniske, brandtekniske samt akustikmæssige udfordringer 
       
  • At opkvalificere jer til bedre at kunne udfordre og stille krav til jeres rådgiveres ideer og løsninger

Målgruppe og varighed

Målgruppe: Bygherre og arkitekter

Deltagere: 4-20 personer

Varighed: 45-60 min. 

Oplægsholdere

Kristoffer Krarup
Udviklingsdirektør og Partner
+45 4290 9993
Thomas Callesen
Afdelingsleder, Transformation
+45 2893 1841

Agenda

10 minutter 

  • Gensidig introduktion og rammesætning inkl. forplejning 

30 minutter 

  • Indlæg om transformation af bygninger på tværs af fag 

20 minutter 

  • Gensidig dialog, spørgsmål og afklaring

Har du spørgsmål eller ønsker at høre mere om vores faglige indlæg? Så kontakt mig gerne.

Indlæggene har et grundformat på ca. én time og de passer dermed perfekt ind til et afdelingsmøde, morgenmøde, kick-off e. lign.

Hvis du ønsker at høre et fagligt indlæg, så ræk ud og hør om mulighederne. 

Martin Gunnar Thenning
Kommerciel Chef
+45 2530 7442